پنج نکته برای پیشرفت عکاسی منظره شما

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

عکاسی منظره خیلی بیشتر از ثبت یه لحظه زیبا برای ایجاد یک تصویر زیبا طول می کشد. شما ممکن است در یک مکان دیدنی قرار بگیرید، اما این بدان معنا نیست که شما عکس های خیره کننده ایجاد کنید. حداقل باید حداقل تنظیمات و محدودیت های دوربین خود را درک کنید. اینکه چقدر آهسته می توانید سرعت شاتر خود را افزایش دهید و همچنان عکاسی روی دست را انجام دهید؟ چقدر افزایش ISO بدهیم تا نویز بیش از حد به عکس آسمان شب خود اضافه نکند؟ این فهرست ادامه دارد. در اینجا مطالبی در راستای پیشرفت عکاسی منظره با هر دوربینی را یاد میگیریم.

 

 

عکاسی در ساعت طلایی
عکاسی در ساعت طلایی


۱٫ در ساعات طلایی عکاسی کنید.

قطعاً تابه‌حال همه شما واژه ساعات طلایی یا Golden Hour را در عکاسی شنیده‌اید. وقتی‌که خورشید نزدیک به خط افق قرار می‌گیرد، بعد از طلوع آفتاب و قبل از غروب خورشید، نور گرمی تولید می‌کند و به نوری که در این ساعات به وجود می‌آید نور ساعات طلایی یا ساعات جادویی می‌گویند. شاید بسیاری از شما در ساعاتی غیرازاین ساعت عکس‌هایی گرفته باشید که بسیار هم خوب شده باشند. منظور از این ساعات طلایی این است که نور در این ساعات در مطلوب تربن حالت خود است و این به این معنی نیست که در ساعات دیگر نمی‌توان عکاسی کرد.

حدودا یک ساعت بعد از اینکه آفتاب طلوع و یک ساعت قبل از اینکه خورشید غروب کند. در این دو زمان بر خلاف نور ظهر که شدید است ما نور متمایل و سایه های نرم تری داریم.

۲٫ از فیلتر های مختلف استفاده کنید

اگر جز عکاسانی هستید که اکثرا در محیط خارجی و با نور خورشید عکاسی میکنید حتما باید فیلتر پولوراید را جز وسایلتان داشته باشید.

فیلتر پولوراید یا پولاریزه با رد کردن نور از وسط فیلتر به شما اجازه میدهد با چرخاندن فیلتر نور های اضافی را حذف کنید مثل بازتاب تصویر در شیشه ماشین، آب، پنجره و غیره. فیلتر پولوراید به علاوه ی حذف کردن بازتاب های اضافی کمک میکند تا آسمان تصویرتان پر رنگ تر دیده شود دلایل زیادی است که شما ابن فیلتر را تهیه کنید .

 

ترکیب بندی در عکاسی

۳٫ به ترکیب بندی اهمیت بدهید

ترکیب‌بندی در یک عکس به معنی قراردادن مناسب عناصر در کادر تصویر است؛ به نحوی که تمامی این عناصر، نگاه مخاطب را به سوژه اصلی جلب کند. ترکیب‌بندی خود به تنهایی می‌توان یک شاهکار هنری را در محیط‌ های نامناسب خلق کند و در مقابل آن، ترکیب‌بندی بد، یک سوژه عالی را به عکس بدی تبدیل کند. ترکیب‌بندی نامناسب، چیزی نیست که بتوانید آن را مانند اصلاح نور و کنتراست در نرم‌افزارهای ادیت عکس اصلاح کنید. گاهی با کراپ کردن کادر می‌توانید تا حدی برخی ایرادات را رفع کنید ولی بهتر است قبل از گرفتن عکس به انتخاب کادر و عناصر به کار رفته در فریم توجه کنید.

 

۴٫ از لنزهای با فاصله کانونی بالا هم استفاده کنید

با تنظیمات مناسب، می‌توانید مناظر زیبایی ثبت کنید؛ اما با در نظر گرفتن یک مجموعه تنظیمات و ویژگی‌ها می‌توانید لنز بهتری برای ثبت این تصاویر پیدا کنید. می‌توانید از یک لنز تله‌فوتوی ۲۰۰ میلی‌متری استفاده کنید؛ اما این لنز مناسب‌ترین و انعطاف‌پذیرترین گزینه‌ نیست. اما میتوانید با آن جزئیات جالبی را از فواصل دور ثبت نمایید

۵٫ بیرون بروید و عکاسی کنید

بهانه ها برای عکاسی نکردن بیشمار اند! هوای بد، تجهیزات ناکافی، کمبود اعتماد به نفس و بی نهایت بهانه دیگر وجود دارند. به بیرون بروید و خود را به چالش بکشید. مهم ذوق و هنر شما در عکاسی منظره است نه شرایط موجود!

 

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.