ترفندهایی برای استفاده ی هوشمندانه از زمینه ی عکس

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

یکی از موارد مهم در رابطه با عکس خصوصا عکاسی تبلیغاتی، زمینه ی آن است. زمینه می تواند عکس را زیباتر کرده و یا باعث از بین رفتن زیبایی آن شود. نکاتی که در ادامه ذکر می شود به شما کمک می کند تا عکسی با زمینه ی مناسب بگیرید. هنگامی که می خواهیم پرتره ای بگیریم باید توجه داشته باشیم که عبور رهگذر و یا وجود اشیا اضافی در تصویر، توجه بیننده را از پرتره ی اصلی به حاشیه جلب نکند. پس پیش از فشار دادن کلید شاتر حاشیه و اطراف پرتره را با دقت بررسی کنید تا اشیا اضافی یا رنگ های ناهمخوان و یا نور بیش از حد، در کادر تصویر وجود نداشته باشد.

برای پوشاندن زمینه های نامناسب می توانید از سوژه بخواهید که جابجا شود، مثلا یک قدم به راست یا یک قدم به چپ بردارد تا آیتم نامتوازن با زمینه در پشت سوژه قرار گیرد و یا به جای حرکت دادن سوژه می توانید زاویه و یا بزرگنمایی دوربین را تغییر داده و با زوم کردن روی سوژه ی مورد نظر، موارد ناخاسته ی موجود در تصویر را حذف کنید. روش دیگری که برای حذف آیتم های اضافی در عکس وجود دارد تار کردن زمینه با استفاده از دیافراگم است. با توجه به اینکه هرچه رقم دیافراگم کوچک تر باشد، دیافراگم عریض تر است، برای این منظور شما باید از دیافراگم عریض استفاده کنید.
هرچه بخواهیم فضای بیشتری از زمینه ی عکس را تار کنیم باید از دیافراگم عریض تری استفاده کنیم. با این روش اشیا اضافی موجود در عکس تار شده و تمرکز بیننده روی سوژه ی اصلی باقی می ماند. و در آخر اگر هیچیک از روش های فوق برای حذف شلوغی و یا آیتم های ناخواسته و اضافی موجود در تصویر کارساز نبود، شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس، آنهارا حذف کرده و تصویر را خلوت کنید.

[تعداد: 1   میانگین:  4/5]