loading...

عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی ؛ چطور عکس هایی حرفه ای از غذا بگیریم؟

 • By تحریریه رادیان
 • ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
 • ۰ Comment
 • 639 Views

در حالی که ما در رادیان خدمات عکاسی حرفه ای غذا و مواد غذایی با کیفیت بالا ارائه می دهیم، علاقه داریم تا به نوعی با در این مقاله به آموزش عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی و غذا بپردازیم. حقیقت این است که عکس های ما با تمرین (تعداد زیاد آن) بهبود یافته است. در اینجا بهترین نکات و ترفندهای مرسوم ما در مورد عکاسی و تجهیزات غذایی وجود دارد.

این آموزش عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی چه برای عکاسان مبتدی و چه کاربران اینستاگرام که دوست دارند عکس های غذا بگیرند مفید است.

 

نکاتی برای عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی عالی

همه چیز در مورد نور است! بهترین نکته برای مبتدیان در راستای عکاسی حرفه ای از غذا این است که از شدت نور و نحوه برخورد آن با غذا مطلع شویم و یاد بگیریم که مطابق با آن عمل کنیم. در اینجا چند نکته برای شروع وجود دارد.

 • عکس ها را تحت نور طبیعی بگیرید. از چراغ های موجود در محیط یا لامپ یا فلاش داخلی خود استفاده نکنید. هرگز! البته اگر از منابع نور مثل فلاشهای اکسترنال استفاده کنید طبیعتا دستتان در نورپردازی عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی بازتر خواهد بود.
 • برای پیدا کردن بهترین منبع نور، حرکت کنید. احساس نکنید که باید حتما در آشپزخانه خود عکس بگیرید. شاید نور در صبح و در اتاق نشیمن شما بعد از ظهر بهتر از اتاق خواب شما باشد.
 • سعی کنید از زوایای مختلف عکس بگیرید. بعضی از غذاها از زاویه بالا (مانند پیتزا)، یا از کنار (برگر) یا در زاویه ۴۵ درجه (نوشیدنی) بهتر می شوند. سعی کنید حرکت در اطراف صحنه عکاسی داشته باشید و با گرفتن عکس در زوایای مختلف، شما می توانید بعدا عکس مورد علاقه خود را انتخاب کنید .
 • به حداقل رساندن شلوغی در عکس. اگر قاشق، دستمال سفره یا پس زمینه شلوغ،چیزی به عکس اضافه نمی کند، از عکس حذف می شود. تمرکز را بر آنچه که مهم است بگذارید، اما نه آنقدر زوم کنید که بیننده نتواند بگوید غذا چه چیزی است.

 

عیب یابی مشکلات عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی و غذا


شاید با خود بگویید چرا عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی شما با ایده آل فاصله دارد؟ پس راه حل های بالقوه را بخوانید.

 • عکس های شما تار شده اند. عکس های تار با لرزش دوربین ایجاد می شود. راه حل ها عبارتند از: ۱) نگه داشتن دوربین خود روی چیزی که تکان نخورد. ۲) استفاده از سه پایه با یک ریموت کنترل (فرستنده از راه دور) تا دوربین خود را در حالی که شما در حال عکسبرداری هستید ثابت نگه دارد، ۳) استفاده از سرعت شاتر سریع، که نیاز به باز کردن دیافراگم و یا حرکت به یک منطقه با نور بیشتر دارد، و یا ۴) افزایش ISO ، برای جبران نور مورد نیاز (هرچند باعث کاهش کیفیت تصویر میشود).
 • رنگ های شما برای زندگی درست نیست. هنگامی که عکس های خود را ویرایش می کنید، اگر صفحه شما از مواد غذایی بسیار آبی، زرد، صورتی یا سبز باشد، از ابزار تعادل رنگ نرم افزار خود برای رفع آن استفاده کنید! هنگامی که تعادل رنگ سفید (وایت بالانس) به درستی تنظیم می شود، رنگ ها زنده می شوند. اگر شما در فرمت RAW عکاسی کنید، بعدا هنگام ویرایش تعادل رنگ راحت تری خواهید داشت.
 • عکس های شما مانند عکس مواد غذایی حرفه ای “در چشم” نیست. عکاسان غذای با تجربه از لنزهایی استفاده می کنند که به آنها اجازه می دهد عمق میدان خود را برای برجسته کردن موضوع عکس افزایش دهند. سپس آنها از نرم افزار عکاسی برای تنظیم کنتراست، نورها و شفافیت عکس هایشان استفاده می کنند. گاهی اوقات چند ویرایش جزئی واقعا می تواند یک تحول مفید در عکاسی حرفه ای از غذا ایجاد کند.

برای مطالعه توصیه هایی نسبتا ارزان درباره دوربین و لنز و نرم افزاری که می تواند به شما در حل این مشکلات کمک کند، تا بتوانید عکس مواد غذایی با کیفیت بالا بگیرید، ادامه این مقاله را بخوانید.

 

دوربین عکاسی مناسب تبلیغاتی مواد غذایی


دوربین عکاسی مناسب تبلیغاتی مواد غذایی شما لزوما به یک دوربین فوق العاده فانتزی نیاز ندارید تا عکس های تبلیغاتی مواد غذایی جذاب بگیرید.

هنگامی که شما آمادگی کنترل کامل بر قرار گرفتن در معرض نور و فاصله کانونی خود را دارید، برای دوربین DSLR (که برای دوربین عکاسی تک لنز کوتاه است) پول ذخیره کنید. این یک سرمایه گذاری واقعی است.

اگر شما نمی توانید تصمیم بگیرید بین یک DSLR نیکون یا DSLR کانن کدام را انتخاب کنید، بدانید تفاوت بین این دو بسیار کم است. مدل های قابل مقایسه عکس هایی با کیفیت قابل مقایسه را تولید می کنند، بنابراین بهترین دوربین موجود در محدوده قیمت خود را انتخاب کنید.

قبل از خرید، بررسی ها را بخوانید و به یک فروشگاه عکاسی بروید تا شخصا آنها را امتحان کنید. لنزهایی که برای عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی استفاده می کنید بیشتر از خود dSLR تاثیر می گذارند، بنابراین توصیه می کنم به طور جداگانه خرید بدنه و لنز دوربین را انجام دهید.

 

لنز مناسب عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی

لنز مناسب عکاسی تبلیغاتی مواد غذاییمن ترجیح می دهم از لنزهای ثابت برای عکاسی تبلیغاتی از غذا استفاده کنم. ثابت اینجا بدان معنی است که لنزها زوم ندارند، بنابراین باید خودم، نسبت به سوژه نزدیکتر یا دورتر شوم.

من عدسی های ثابت را دوست دارم چون معمولا کوچکتر، ارزان تر و سریعتر از لنزهای زوم هستند. آنها اغلب دیافراگم وسیعتری دارند که منجر به کنترل بیشتر بر عمق میدان و انعطاف پذیری بیشتر در هنگام تیراندازی می شود.

در دوربین فرمت قدیمی من که سنسور کراپ بود، از لنز ۳۵ میلی متری f1.8 استفاده کردم و آن را دوست داشتم. عکس هایی واضح تر از ۵۰ میلی متری برای من ساخته شده بود. به اندازه کافی برای استفاده آسان بود و انعطاف بیشتری نشان میداد.

پس از ارتقاء به دوربین فول فریم؛  از لنز ۵۰ میلی متری f1.4 نیکون استفاده می کنم (لنز ۵۰ میلی متری f1.8G تقریبا به همان اندازه خوب است). من گاهی اوقات از لنز ۸۵ میلیمتری لنز نیکون استفاده می کنم، زمانی که می خواهم در عکاسی تبلیغاتی مواد غذایی برای ضبط جزئیات یا شات انتزاعی و برای عکس هایی که در زاویه ۴۵ درجه گرفته شده اند، تصویر بزرگی از سوژه نمایش دهم. (دلیل فنی بخصوصی برای توضیح وجود ندارد، صرفا دید عکاسی و علاقه و تجربه.)

اما صبر کنید، چرا وقتی دوربین را ارتقا دادم، به فاصله کانونی طولانی حرکت کردم؟ از آنجا که یک لنز ۳۵ میلی متری بر روی یک دوربین فرمت برش به طور موثر به عنوان یک لنز ۵۰ میلی متری در یک دوربین Full Frame عمل می کند. این گیج کننده است، من می دانم. به استثنای اینکه شما هزاران دلار در یک دوربین صرف کرده اید، دوربین شما احتمالا یک فرمت برش است، اما مطمئن شوید که دوبار کلیک کنید.

 

نرم افزار ویرایش عکس پیشنهادی


نرم افزار ویرایش عکس پیشنهادیمن گاهی از Adobe Lightroom برای سازماندهی و ویرایش عکس های دیجیتال استفاده می کنم. برای ایجاد تغییرات زیاد و ویرایشهای سنگین ترجیح می دهم آن را به فتوشاپ بسپارم. برتری لایتروم آنجاست که به من کمک می کند که فایل های خود را سازمان یافته و آسان پیدا کنم و کنترل مناسبی برای ایجاد تنظیمات به صورت عمده روی چند عکس داشته باشم. البته برنامه Adobe Bridge میتواند این خلاء فوتوشاپ را تا حدی برطرف کند. اما کاربری لایتروم برای مبتدیان راحت تر است.

 

امیدوارم مقاله آموزش عکاسی از مواد غذایی برایتان مفید بوده باشد.

سوالی دارید؟ آنها را در بخش نظرات زیر قرار دهید.

[تعداد: 8    میانگین: 2.9/5]